Kes maksab kinni meie elu?

Argised muremõtted eemale ei taandu
Vahel on olla nii raske
Eile, täna, homme – mis sest enam?

Kui kord lennukid ei maandu
Kui kõik vastutulijad on võõrad
Kui ühiskond sulgeb end piiride rüppe

Palun ainult hingata mul laske
Kas maailm on tulevikus kenam?
Mis sest enam?

Koroonaviiruse ajastu on meie mõttemaailmad saasi ajanud. Peale selle on meie ühiskond sassi aetud. Peale selle on meie tegemised, mõtted ja tunded sassi aetud. Ja peale selle on meie käitumismustrid sassi aetud. Kas tulevikus on võimalik ilma maskita elada? Kas mul on võimalus oma lähedasi näha ja süümepiinadeta kallistada? Kas mul on piisavalt finantse, et see kõik üle elada või koorman ennast stressi all ja lõhken suurest pingest? Miks mul ei ole võimalust valida hommikul kaua magamist? Miks mul ei ole võimalik valida vabadust oma tegemiste üle? Ma ei saa vabalt hingata, ma ei saa vabalt olla. Tahaks ka võtta vahe-aasta ja lihtsalt olla. Loomingu sees. Muretsemata homse pärast – kust ma süüa saan, kes mu arveid maksab. Kes vastutab minu vaimse tasakaalu eest? Kes vastutab minu sõltumatuse eest? Kui tunnengi, et hakkan õide puhkema, siis pole mul kasvuruumi ja ma närbun koorma all, mida ühiskond mul kanda käseb.

————————————————————————-

Tööstushooneis juttu keegi ei aja
On vaikusetundide aeg
Töö käib kohusetundest, igal ajal
Hingatagi pole enam ruumi

Ole kes oled, aga siia pole sul enam asja
Meil on kuningas, kes mängu juhib
Ja etturid, nemad on ammu maha mängitud

Tööstushooneis juttu on aina vähem
Sõnu polegi vaja, töö käib täies hoos
Suured numbrid, suured tänusõnad
Masinail, kel seda tänu kuulda pole vaja

Mis tunne on nutta?
Mis tunne on naerda?
Mis on rõõm või ükskõiksus
või kurbus või kadedus?
Ma neid sõnu tunnen,
oskan käänata,
lausessegi siduda.
Aga mis tunne see päriselt on?
Küsis üks masin teiselt.

Kuhu kadusid inimesed? Aeg on justkui jäänud seisma. Mäng on väikese inimese töö. Töö on suure inimese töö. Töö on leib, töö on kodu, töö on perekond. Töö toob leiva lauale. Kui pole tööd, pole leiba, pole kodu, pole perekonda. Me kõik unistame helgemast homsest ja tahaksime teha seda, mis meile meeldib, aga kui pole tööd, siis pole elu. Kes maksab kinni meie elu?

aegumatu

ei, ma ei taha
alustada uut


ei, ma ei ole
midagi muud


Aeg lõikas häälepaelad läbi.
Aeg naeris, käskis tunda häbi.
Aeg möödus, peatumata, mõtlemata, olemata.
Aeg näis justkui käivat kogemata. 


Nüüd käime teine teiselpool aega.
Vaikides, lüües käega.
Kas on siin meie jaoks veel kohta?
Või ühel päeval aeg saab lihtsalt otsa?


mitte keegi
ei ole mina


mitte miski
ei tule täna


Mul ei ole palju aega!

Põleb leekides Tallinna siluett

Põleb leekides Tallinna siluett, 
on pime novembrikuuöö, 
kusagil on keegi õnnelik, 
kusagil keegi on kurb, 
kusagil polegi kedagi olemas. 
On öö, pime öö ja kõik, 
kes praegu magavad, 
need hommikul enam ei ärka. 

.

Põleb leekides Tallinna siluett 
ja kustumismärke ei näita. 
On varahommik novembrikuus. 
Kusagil keegi nutab, 
kusagil keegi naerab 
ja kusagil polegi kedagi olemas. 
On varahommik 
ja päikest ei ole veel tulemas, 
need kes ikka veel magavad, 
ei ärka enam kunagi. 

.

Põleb leekides Tallinna siluett 
ja kedagi enam ei huvita. 
Põle mu linn, 
põle mu rahvas, 
ma lahkun 
ja leekidest eemale vaatan. 
Ja need kes praegu ei maga, 
need keda pole olemas, 
need kes ei naera, 
kes ei nuta, 
need maetakse hommikul maha. 

.

On novembrikuu kõle keskpäev, 
linn ei põle enam, 
linna lihtsalt ei ole enam. 
Linn läks leekides minema, 
linn karjus appi, 
nuttis ja naeris 
ning seal samas ta maha maeti. 
Mis seal ikka, 
ehitame uue, 
suurema ja võimsama 
ja toome uue rahva, 
kes meid uuesti vabaks päästab.

.

Kas mäletad seda ööd kui linn oli leekides? 
Sul oli võimalus ta päästa, 
aga sina pöörasid pilgu eemale 
ja põlesid koos linnaga tuhaks.